Działalność gospodarcza – z czym to się wiąże? Jak zacząć? Jakie koszty?

Czasem najtrudniej jest zacząć….

Dlatego też zaczniemy od podstaw — co to jest działalność gospodarcza?  Definicja wcale nie jest jednoznaczna.

Według art. 3 ustawy o prawie przedsiębiorców, działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły. 

Trochę inaczej działalność gospodarczą definiuje art. 5a ustawy o podatku osobowym od osób fizycznych — jako działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów.

Ile kosztuje założenie jednoosobowej działalności gospodarczej?

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest bezpłatne. Nie ponosisz absolutnie żadnych kosztów związanych z zarejestrowaniem firmy.

Wszystkie formalności załatwisz przez Internet – wystarczy jeden wniosek. Jeżeli chcesz, możesz też zarejestrować firmę w tradycyjny sposób, czyli w urzędzie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Rozliczenie z Urzędem Skarbowym?

Jeżeli zarabiasz, musisz płacić podatki!

Istnieje kilka stawek podatku dochodowego.

Masz do wyboru:

  • Skalę podatkową (zasady ogólne), czyli podatek wynoszący 12% i 32% po przekroczeniu 120 tysięcy złotych dochodu. Co ważne, wyższy podatek zapłacisz tylko od nadwyżki, czyli zarobków powyżej wspomnianego limitu. Wybierając tę formę rozliczenia, skorzystasz także z kwoty wolnej od podatku, która wynosi 30 tysięcy złotych.
  • Podatek liniowy, który umożliwia opłacanie stałej stawki wynoszącej 19%. Nie skorzystasz jednak z kwoty wolnej od podatku czy przeróżnych ulg.
  • Ryczałt – w tym przypadku stawki różnią się w zależności od charakteru Twojej działalności. Należy zwrócić uwagę, że wyróżnia się pięć podstawowych: 17%, 15%, 8,5%, 5,5% oraz 3%. Musisz jednak liczyć się z tym, że rozliczając się w ramach ryczałtu, nie możesz uwzględniać kosztów, a więc obniżać w ten sposób wysokości podatku dochodowego.

Sprawdź, czy musisz płacić VAT

VAT płacisz niezależnie od podatku dochodowego PIT i od tego czy PIT rozliczasz na zasadach ogólnych – według skali podatkowej, według stawki liniowej czy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Jako przedsiębiorca masz co do zasady obowiązek zarejestrować się do VAT. Nie musisz się jednak rejestrować, gdy:

  • twoja sprzedaż nie przekracza limitu 200 tys. zł rocznie
  • sprzedajesz wyłącznie towary i usługi zwolnione z VAT

Działalność gospodarcza – koszty ubezpieczenia w ZUS

Jako przedsiębiorca musisz rozliczać i opłacać za siebie składki do ZUS na:

  • ubezpieczenia społeczne, z których obowiązkowe są: ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, a dobrowolne jest ubezpieczanie chorobowe
  • Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy
  • ubezpieczenie zdrowotne.

Firmy, które dopiero zaczynają działalność gospodarczą lub zamknęli poprzednią przynajmniej 60 miesięcy wcześniej oraz nie planują świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy przez pierwszych 6 miesięcy działalności, mogą korzystać z Ulgi na start.

Ulga zwalnia cię z płacenia składek na:

  • ubezpieczenia społeczne, czyli ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe
  • Fundusz Pracy
  • Fundusz Solidarnościowy.

Po 6 miesiącach możesz skorzystać z kolejnej możliwości obniżenia składki i przez 24 miesiące płacić obniżone składki od preferencyjnej podstawy.

Jakie to kwoty? Zadzwoń, dopytaj!

Co dalej?

Zgłoś się do nas, z chęcią przebrniemy z Tobą przez pierwsze kroki zakładania firmy, a później zajmiemy się Twoją księgowością. Co miesiąc dostaniesz e-mail z informacją o wysokości podatku i składek ZUS do zapłaty, wraz z terminami i numerami kont, na które należy uiścić zapłaty. Nic prostszego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *